Uchylono absurdalną decyzję Wójta Gminy Szczytno w sprawie rolników ze Szczytna

2015-07-21

11174789 1636167666670124 8564541625630584029 nUchylono absurdalną decyzję Wójta Gminy Szczytno. SKO potwierdziło wszystkie zarzuty przedstawione przez Poseł Lidię Staroń.

Wracamy do sprawy Państwa Krystyny i Józefa, rolników ze Szczytna, którym Wójt wymierzył finansową karę (370 tysięcy złotych) za… wycinkę krzaków. Nie miał żadnych dowodów na okoliczność wycięcia krzewów: jakie były wycięte krzewy, ile miały lat i ile ich było. Natomiast wezwany na miejsce patrol Policji stwierdził, że wycinka została przeprowadzona legalnie.
Poseł Lidia Staroń sporządziła dla rolników skargę do SKO w Olsztynie. Kolegium potwierdziło wszystkie zarzuty przedstawione przez Posłankę, w tym m.in.:

  • nie można było ustalić, jak była ilość, wiek a nawet jaki był gatunek krzewów (Wójt nie udowodnił, że wycięte krzewy miały więcej niż 10 lat);
  • określając powierzchnię wyciętych krzewów, organ korzystał ze strony www.geoportal.gov.pl, co budzi wątpliwości co do rzetelności obliczeń (Wójt powinien powołać geodetę)
  • organ naruszył prawo, nie umożliwiając Państwu Lis czynnego udziału w oględzinach...

Zgodnie z decyzją Kolegium sprawa wróci do organu I instancji. Nie wyobrażamy sobie, aby Wójt – w obliczu tak miażdżącej decyzji SKO – nie umorzył postępowania. Umorzenie sprawy oznaczałoby koniec gehenny rolników...

Więcej na ten temat również w materiale Telewizji Olsztyn.