Burmistrz Nidzicy i jej mieszkaniec Wiktor Chruściel podziękowali Pani Lidii Staroń za skuteczną interwencję w jego sprawie.

2015-09-30

12085251 10203474715866810 1625971842 oWiktor Chruściel – przedsiębiorca z Nidzicy – padł ofiarą nieuczciwego komornika. Wziął kredyt na zakup nieruchomości przeznaczonej do prowadzenia działalności gospodarczej. Z przyczyn losowych spóźniał się ze spłatą rat kredytu i pomimo próśb o krótką prolongatę, wierzyciel (bank spółdzielczy) rozpoczął egzekucję.

Więcej zdjęć w galerii

 

Pan Wiktor chciał sprzedać nieruchomość, by wywiązać się z zobowiązania wobec banku, jednak bank nie wyraził zgody na sprzedaż. Wkrótce pojawił się komornik i rozpoczął egzekucję. W efekcie działań komornika majątek ruchomy dłużnika, oszacowany przez niego na ponad 2 mln zł, komornik sprzedał za niecałe 115 tys. zł. Przykładowo: opony, felgi, śruby do kół, warte – co najmniej 1.2 mln zł. komornik wycenił na około 400 tys. zł. Komornik sprzedał wszystko za tak niewyobrażalnie niską sumę – z wolnej ręki, nie pytając dłużnika o zgodę i nie informując o terminie sprzedaży, czego wymaga prawo. Kolejne przedmioty z listy to felgi metalowe, sprzedane za 7,5 zł za sztukę oraz aluminiowe sprzedane po 28 zł . W punkcie skupu złomu za felgę metalową można dostać 14 zł, a za aluminiową… 82 zł. Kolejna pozycja – 33 tys. śrub do kół samochodowych, które pan Wiktor sprzedawał po 6-8 zł za sztukę, sprzedano po 24 grosze za sztukę. Prawie 15 tys. kg elementów samochodowych potraktowanych jako złom zostało sprzedanych za nieco ponad 1500 zł., czyli 10 groszy za 1 kg, podczas, gdy kilogram złomu na skupie kosztuje od 60 groszy do 1 zł. Samochód z 1999 roku Opel Zafira został sprzedany za… 142,56 zł., Motorower Zundap, za... 0 zł.

Pokrzywdzony Wiktor Chruściel zaskarżył czynności komornika i wycenę ruchomości do Sądu Rejonowego w Nidzicy. Sąd nie dostrzegł w działaniu komornika żadnych nieprawidłowości. Pan Chruściel złożył również zawiadomienie do Prokuratury, podnosząc, że przedmioty zostały sprzedane po zaniżonej cenie i z wolnej ręki – mimo, że przepisy na to nie pozwalają. Prokuratura umorzyła postępowanie, mimo, że Prokuratura Okręgowa wskazywała, że jest podstawa do postawienia zarzutów.

Sprawa ta odcisnęła swoje piętno także na życiu rodzinnym Pana Chruściela. Córka, nie widząc wyjścia z tej trudnej sytuacji, dokonała próby samobójczej, została przewieziona do szpitala i dzięki reanimacji – udało się ją uratować.

W poczuciu bezsilności Pan Chruściel zwrócił się o pomoc do Posłanki Lidii Staroń. Pani Lidia Staroń wystąpiła o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec nieuczciwego komornika i wydalenie go z zawodu. Interweniowała u Prokuratora Generalnego. W sprawie nastąpił przełom – wznowiono postępowanie karne, które zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia. Sprawa jest w toku. Komornika wydalono z zawodu.