Będzie skarga nadzwyczajna!

2017-09-25

temida kopiaPrzepisy dotyczące skargi (rewizji) nadzwyczajnej, o które od lat zabiegała Pani Senator, znalazły się w projekcie Prezydenta RP Andrzeja Dudy o Sądzie Najwyższym.

Senator Lidia Staroń od lat walczyła o wprowadzenie do polskiego systemu prawnego instytucji skargi (rewizji) nadzwyczajnej.

 

 

Pierwszą interpelację w tej sprawie złożyła już w 2014 r.:

 

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=29590

 

kolejną w czerwcu 2015 r.:

 

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=33303

 

 

 

 

W lipcu br. przesłała do Kancelarii Prezydenta RP swoją propozycję przepisów - właśnie w zakresie tego nadzwyczajnego środka odwoławczego od prawomocnych orzeczeń sądowych (skarga nadzwyczajna).

Potrzebę zmian podyktowały sytuacje, w których np. pomyłki sędziów stają się źródłem prawdziwych ludzkich dramatów: pozbawienia całego majątku życia czy wręcz pozbawienia dachu nad głową.

Tak było m. in. w sprawie Państwa Tatiany Szpakiewicz i Wojciecha Zuba, których historię opublikowaliśmy 8 września br. Jedynym ratunkiem byłaby dla nich właśnie  skarga (rewizja) nadzwyczajna.

Pani Senator i pokrzywdzeni liczą, że te przepisy – będące dla wielu jedyną szansą na sprawiedliwość – już wkrótce wejdą w życie!